Inwazyjne gatunki drzew i krzewów zagrożeniem dla bioróżnorodności Biebrzańskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Robinia Akacjowa

Robinia akacjowa Fot. B. Wiatrowska

Robinia akacjowa
Fot. B. Wiatrowska

Gatunek: robinia akacjowa, Robinia pseudoacacia L.
Rodzina: motylkowate, Fabaceae

Opis gatunku Drzewo osiągające 25 metrów wysokości, tworzące luźną, nieregularną koronę z ciernistymi pędami. Liście skrętoległe, nieparzystopierzaste, złożone z 7-21 miękkich, eliptycznych listków. Listki umieszczone są na krótkich ogonkach. Są całobrzegie, zaokrąglone z obu stron, z wierzchu żywozielone, od spodu szarozielone. U nasady każdego liścia występują dwa duże brązowo-czerwone ciernie. Robinia akacjowa kwitnie na przełomie maja i czerwca. Białe kwiaty zebrane są w gęste grona o długości 10-20 centymetrów. Owocem jest brązowy, spłaszczony strąk o długości do 12 centymetrów. Strąki pozostają na drzewie do wiosny następnego roku.

Pochodzenie Ameryka Północna – południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych.

Zasięg wtórny Europa, Azja, Afryka, Australia oraz Nowa Zelandia.

Czas i drogi zawleczenia W Europie robinia akacjowa została po raz pierwszy odnotowana we Francji w 1601, gdzie wprowadzono ją jako roślinę ozdobną. Na obszarze Polski pojawiła się w połowie XVIII wieku. W XX wieku sadzono ją na obrzeżach lasów w celu użyźniania gleby i zwiększania różnorodności. W chwili obecnej gatunek ten występuje na obszarze całego kraju.

Zajmowane siedliska Rośnie w widnych lasach, w zadrzewieniach śródpolnych, zaroślach, cmentarzach, na obrzeżach wód oraz wzdłuż szlaków kolejowych.

Oddziaływania na gatunki i ekosystemy w zasięgu wtórnym W niektórych krajach Europy robinia akacjowa tworzy gęste drzewostany, które powodują zacienienie, co w konsekwencji powoduje wypieranie rodzimych gatunków. Wpływa niekorzystnie na bioróżnorodność i funkcjonowanie naturalnych ekosystemów leśnych.

Ciekawostki Robinia jest wykorzystywana w ziołolecznictwie, stolarstwie, tokarstwie oraz przemyśle kosmetycznym. Pozyskuje się z niej żółty barwnik do jedwabiu, wełny i papieru. Robinia jest drzewem miododajnym.Miód akacjowy stosowany jest w leczeniu nadkwaśności żołądka, w dolegliwościach pęcherzyka żółciowego, a także przy schorzeniach nerek.